Gospod, kaj želiš, da storim?

[singlepic id=17 w=320 h=240 float=left]Potem, ko je sv. Frančišek spoznal, komu hoče služiti, da je vredno služiti edinole Gospodarju in ne hlapcu, se je znašel v naslednji zagati. Kako služiti Gospodarju? Kako služiti Gospodu Jezusu Kristusu? Odgovor na to vprašanje je iskal kar nekaj časa.
Potikal se je po okolici Assisija, se zatekal v samotne cerkvice in tako naletel tudi na cerkvico sv. Damijana, kjer je pokleknil pred podobo Križanega Gospoda in molil: »Gospod, kaj želiš, da storim?« Izročil se je Gospodu.
V podobnem položaju se je znašel Abraham, ko je padel na obraz in je Bog govoril z njim, kot lahko preberemo v današnjem berilu: »Glej, to je moja zaveza s teboj: postal boš oče množice narodov … postavljam te za očeta množici narodov. Naredil te bom silno rodovitnega, napravil bom iz tebe narode in kralji bodo izšli iz tebe … Tebi in tvojemu potomstvu dajem deželo, v kateri bivaš kot tujec, vso kánaansko deželo, v večno last in bom njihov Bog«(1 Mz 17,3-91 Mz 17,3-9

3 Abram je padel na obraz in Bog je govoril z njim ter rekel: 4 »Glej, to je moja zaveza s teboj: postal boš o?e množice narodov. 5 Ne boš se ve? imenoval Abram, temve? Abraham ti bo ime, kajti postavljam te za o?eta množici narodov. 6 Naredil te bom silno rodovitnega, napravil bom iz tebe narode in kralji bodo izšli iz tebe. 7 Postavljam zavezo med menoj in teboj ter tvojimi potomci za teboj iz roda v rod kot ve?no zavezo. Tebi in tvojim potomcem za teboj bom Bog. 8 Tebi in tvojemu potomstvu dajem deželo, v kateri bivaš kot tujec, vso kánaansko deželo, v ve?no last in bom njihov Bog.« 9 Bog je rekel Abrahamu: »Ti pa se d?ži moje zaveze, ti in tvoji potomci za teboj iz roda v rod!

).
Ali ni tudi sv. Frančišek postal oče množici narodov – bratov in sester?
Ko obhajamo 800 let od teh dogodkov, je še posebej pomembno, da se znamo zavedati veličine te obljube, ki velja do današnjih dni. In ali je Gospod tudi naš Bog? Ali Frančiškovi bratje in sestre tudi danes oznanjamo istega Boga in služimo istemu Gospodarju? Tudi v današnjem času se moramo vedno znova obračati k našemu Bogu in se mu izročati, ga prositi za pomoč in podporo pri svojem oznanjevanju in delu.
Vedno znova moramo iskati Boga, kot nam pravi tudi Psalmist: »Iščite GOSPODA in njegovo moč, vedno iščite njegovo obličje« (Ps 105,4-9Ps 105,4-9

4 Iš?ite GOSPODA in njegovo mo?, vedno iš?ite njegovo obli?je. 5 Spominjajte se ?udovitih del, ki jih je storil, njegovih znamenj in sodb njegovih ust, 6 zarod njegovega služabnika Abrahama, Jakobovi sinovi, njegovi izvoljenci. 7 On je GOSPOD, naš Bog, po vsej zemlji so njegove sodbe. 8 Na veke se spominja svoje zaveze, besede, ki jo je zapovedal tiso? rodovom, 9 ki jo je sklenil z Abrahamom, prisege, ki jo je dal Izaku.

). V današnjem svetu, ko vse prevečkrat želimo narediti vse sami, ko vedno bolj prisegamo na individuum, na lastne sposobnosti in človeški razum, nam božja beseda govori, naj iščemo Gospoda. Naj se povežemo in skupaj iščemo, ne sami, ampak skupaj, v skupnosti, v bratstvu, v sestrinstvu. In kaj naj iščemo? Njegovo moč. Božjo moč.
Sv. Frančišek je eden izmed tistih, ki so venomer iskali to božjo podobo. Pa je ni le iskal. Tudi našel jo je in jo častil. Spoštoval je vse in vsakogar, ker smo vsi ustvarjeni po božji podobi. Pa ne samo ljudi, spoštoval je tudi vse stvarstvo, saj imamo vsi istega Stvarnika, istega Gospodarja.
Ko se je tako v molitvi obračal h Križanemu, proseč ga za razsvetlitev temin srca, je dobil tudi odgovor: »Pojdi in popravi mojo Cerkev!«
Najprej ga je razumel dobesedno in je začel popravljati razpadajoče stavbe cerkvic v okolici Assisija, kmalu pa je ugotovil, da mora popraviti Cerkev z veliko začetnico – občestvo verujočih. V 13. stoletju je bilo občestvo Cerkve zelo načeto, mnogi se v Cerkvi niso počutili domače in sprejete. On pa je vsem pokazal, da smo bratje in sestre.
Za sv. Frančiška lahko rečemo, da veljajo besede današnjega evangelija: »Resnično, resnično, povem vam: Kdor se drži moje besede, vekomaj ne bo videl smrti« (Jn 8,51-59Jn 8,51-59

51 Resni?no, resni?no, povem vam: Kdor se drži moje besede, vekomaj ne bo videl smrti.« 52 Judje so mu torej rekli: »Zdaj smo spoznali, da imaš demona. Abraham je umrl in preroki so pomrli; ti pa praviš: ›Kdor se drži moje besede, vekomaj ne bo okusil smrti.‹ 53 Si mar ti ve?ji kot naš o?e Abraham, ki je umrl? In tudi preroki so pomrli. Koga se delaš?« 54 Jezus je odgovoril: »?e jaz poveli?ujem sebe, moja slava ni ni?. Moj O?e je, ki me poveli?uje, on, o katerem vi pravite: ›Naš Bog je.‹ 55 Toda vi ga ne poznate, jaz pa ga poznam, in ko bi rekel, da ga ne poznam, bi bil lažnivec, podoben vam, toda poznam ga in se držim njegove besede. 56 Vaš o?e Abraham se je vzradostil, da bo videl moj dan; in videl ga je in se razveselil.« 57 Judje so mu tedaj rekli: »Še petdeset let nimaš in si videl Abrahama?« 58 Jezus jim je dejal: »Resni?no, resni?no, povem vam: Preden se je Abraham rodil, jaz sem.« 59 Tedaj so pograbili kamenje, da bi ga vrgli vanj; Jezus pa se je skril in odšel iz templja.

). Živel je po svetem evangeliju, ne le on, ampak tudi njegovi bratje in sestre, in danes po pretečenih 800 letih, je njegov zgled še vedno živ in učinkovit. Še danes množice moških in žensk, mož in žena, mladine in otrok želijo posnemati njegov zgled in slediti Jezusu Kristusu.
Sv. Frančišek ne poveličuje sebe, ampak s svojim življenjem kaže na Kristusa, edinega Gospoda. To naj bo vodilo tudi vsem nam, da bi znali neprenehoma iskati božjo voljo, prepoznavati znamenja časa in živeti po božji besedi.1

1. To je bila včerajšnja duhovna misel na radiu Ognjišče. []