Svet ni eden, svetova sta dva!

6. SKLEP

Svet ni eden, svetova sta dva!

"Hvalite GOSPODA, vsi narodi,
slavite ga, vsa ljudstva"
(Ps 117,1).

V uvodu naloge sem si zastavil vprašanje: Kako je lahko internet sredstvo evangelizacije? Zato sem v nalogi skušal odgovoriti na ta način, da sem najprej opredelil pojem evangelizacije, pokazal, kam mora biti evangelizacija usmerjena in kdo naj jo vrši. Ugotovil sem, da smo vsi poklicani, da oznanjamo, da podamo razloge svojega verovanja. Prejemniki evangelizacije pa so ravno tako vsi, saj je namenjena tako tistim, ki še ne verujejo (ad gentes); tistim, ki verujejo (redna pastorala); tistim, ki več ne verujejo (nova evangelizacija). Področje dela je tako zelo široko.

Evangelizacija je bila, je in bo vedno prisotna v življenju Cerkve. Prvi oznanjevalci so bili apostoli in njihovi učenci, ki so hodili od mesta do mesta in oznanjali veselo novico. Tudi danes lahko prek interneta uporabimo podobno metodo: veselo oznanilo lahko doseže vse, ne glede na to, kje se nahajajo.

Internet torej omogoča podajanje vsebin na velike daljave, kar je zelo ustrezno za evangelizacijo. Internet je tukaj le sredstvo, saj je treba nadaljevati tudi z osebnimi srečanji, pripeljati ljudi iz virtualnega v realno občestvo.

Pokazal sem tudi, kakšne nevarnosti prežijo v svetu elektronskih medijev in še posebej interneta tako na mlade kot tudi na starejše. Internet ni samo svet teme, ampak je pripravljen sprejeti tudi Luč. V zadnjih dokumentih papež celo poziva, naj se nikar ne bojimo stopiti v svet interneta in ga napolniti z Resnico; pokazati in oznaniti vsebino krščanskega verovanja.

Da ne bi ostal samo pri teoretičnem umovanju o tem, kakšen mora biti pristop Cerkve na internet in kako mora začeti z oznanjevanjem, sem analiziral razvoj spletnih strani Slovenske frančiškanske province sv. Križa, ki sem jih tudi sam oblikoval.

V besedilu in tudi v prilogi se jasno vidi, da smo začeli z informacijskimi stranmi, ki so uporabnikom podale osnovne informacije o nas in naših dejavnostih. To je bilo prvo oznanilo. Potrebno je bilo nadaljevanje in poglobitev, kar smo najprej uresničili z molitveno stranjo Duhovna oaza, nadaljevali pa z duhovnimi vajami na internetu Asiški križ.

Na primeru Slovenskih frančiškanov in njihovih spletnih strani sem torej hotel pokazati, kako se lotiti evangelizacije na internetu.

Ne smemo pozabiti na nujnost poprejšnje medijske vzgoje, predvsem glede uporabe interneta. Tu obstaja še globoka vrzel, ki bi jo bilo treba čimprej zapolniti. Društvo VrNet sicer občasno organizira tečaje, vendar so ti namenjeni (večinoma) le duhovnikom in redovnikom. Organizirati bi morali tečaje za mlade in starše, da bi se naučili, kako uporabljati internet in kako biti kristjan v spletnem svetu.

Vzgoja je temelj pravilne uporabe vseh sredstev, še posebej pa interneta, pri katerem ni nobenega nadzora, kjer neoblikovana osebnost nehote skrene, klikne na povezavo, ki ji ne bo prinesla nič dobrega.

To pa naj ne bo razlog za obup, ampak spodbuda, da bi na tem področju kaj naredili.

Na koncu naj odgovorim na vprašanje zastavljeno na začetku; Kako je lahko internet sredstvo evangelizacije?

Najprej tako, da stopimo nanj in se predstavimo. Ko obiskovalci spoznajo, kdo in kaj smo, jim ponudimo možnost srečanja s samim seboj, ki se lahko nadaljuje in poglobi v srečanje z Bogom. Na internetu se lahko ustvari virtualno občestvo ljudi, ki se med seboj bogatijo s svojimi izkušnjami (npr. odzivi na duhovne vaje) in s tem drug drugega oblikujejo. To virtualno občestvo je treba sčasoma pripraviti na resnično srečanje in tako na graditev resničnega občestva. In ko tako občestvo dozori, je sposobno naprej širiti veselo novico in graditi nova občestva.

To pa je že stara zgodba iz zgodovine Cerkve.

naprej>>>