Svet ni eden, svetova sta dva!

5. SLOVENSKI FRANČIŠKANI NA INTERNETU

Svet ni eden, svetova sta dva!

"Dan za dnem
so v templju in po hišah
neutrudno učili in oznanjali evangelij
o Kristusu Jezusu"
(Apd 5,42).

Bilo je v začetku 13. stoletja, ko se je okrog sv. Frančiška zbralo prvih šest bratov. Niso dolgo pomišljali. Vstali so in šli po dva in dva vsak v svojo smer ter oznanjali.[362]

Tega Frančiškovega zgleda se skušamo frančiškani držati tudi danes. Nočemo biti na mestu, ampak stremimo k oddaljenim, naš cilj je med ljudmi.

5.1 Zgodovinski pregled

Tako smo 8. aprila 1999 slovenski frančiškani postavili prvo postojanko na svetovnem spletu.[363] Ta datum nenamerno sovpada z datumom, ko je tri leta prej (8. aprila 1996) na internet stopila Slovenska Cerkev. Tako smo poleg tega, da smo na istem strežniku, z njo povezano tudi na ta način, sicer pa redno sodelujemo s tehnično ekipo RKC oz. VrNet.

Vsebina in oblikovanje prvih strani sta bila z začetno zagnanostjo in tehničnimi napotki prijateljev hitro pripravljena. In ker je internet sredstvo, ki zelo hitro napreduje in kliče po vedno novih korakih, smo 23. aprila 2001 prenovili in posodobili zunanjo podobo spletnih strani, ki jo imajo še danes (glej Priloga 7).

In kako je potekal vsebinski razvoj strani?

5.1.1 Informativne strani

Ob prihodu na strani Slovenske frančiškanske province sv. Križa najprej pozdravijo novosti, ki seznanimo z dogajanjem po provinci, v Cerkvi na Slovenskem in po svetu. Strani so zamišljene tako, da so vse povezave vedno pri roki in omogočajo hitro prehajanje s strani na stran.

Zgodovina in nastanek reda ter province in kratek življenjepis sv. Frančiška, so dostopni na področju OFM. Tam tudi izvemo, kaj pomeni ta kratica.

Razpršenost frančiškanov po Sloveniji je prikazana na področju Samostani. Na karti Slovenije se lahko izbere želeni samostan in prikažejo se najpomembnejši podatki od telefonskih številk in elektronskih naslovov do kratke zgodovine samostana.

Področje Dejavnosti prikaže in opiše dejavnosti slovenskih frančiškanov in povezave do morebitnih podrobnosti.

Naslednje področje je Duhovnost, ki je temelj vsake dejavnosti. Tu so na razpolago različne Frančiškove molitve, opomini, misli in nasveti, ki lahko pomagajo v osebnem duhovnem življenju.

Več o sv. Frančišku in njegovi duhovnosti, prinese področje Založba, kjer je predstavljena založba Brat Frančišek, možen pa je tudi pregled izdanih knjig in nakup prek interneta.

Na spletnih straneh so tudi druge publikacije. Na področju Fraternitas je arhiviran Fraternitas – mednarodno glasilo OFM, ki obvešča o dogodkoh iz reda manjših bratov po vsem svetu.

Na področju FMP je pregleden koledar dogodkov, ki jih pripravlja Frančiškanska mladinska pastorala. Gre za razne duhovne vaje, srečanja in romanja za otroke, mlade, študente... Dodani so tudi kontaktni naslovi in številke za podrobnejše informacije.

Sestre klarise so Frančiškov drugi red, ki ga je ustanovil skupaj s sv. Klaro. Več o njih je dostopno na področju Klarise. Podobno je tudi s Frančiškovim tretjim oz. svetnim redom (FSR), ki združuje zakonce in samske, ki živijo po zgledu sv. Frančiška in sv. Klare v svetu.

Stran Frančiškovih otrok (FO) je še v nastajanju, tukaj pa naj bi bilo zbirno mesto za gradiva in kateheze, ki jih imajo skupine Frančiškovih otrok po vsej Sloveniji.

Na področju Vsebina je v preglednem seznamu prikazano, kaj vse vsebujejo spletne strani slovenskih frančiškanov, na koncu pa so še Povezave, ki odprejo okno po širnem svetu frančiškanskih in drugih cerkvenih strani.

Na levi in desni strani so neprestano dosegljive pomembne povezave kot so recimo Cerkev na Slovenskem, Sveti sedež, Frančiškani po svetu ter Duhovna oaza in Asiški križ – molitvena stran in duhovne vaje na internetu.

5.1.2 Duhovna oaza – molitvena stran (ofm.rkc.si/oaza/)

Že kmalu potem, ko smo naredili spletne strani naše province, smo začeli razmišljati, da bi ponudili še nekaj več. Hoteli smo narediti molitveno stran na internetu, ki bi ljudem, ki vsakodnevno uporabljajo internet, olajšala molitev in jih vzpodbudila pri njihovem delu. Idejo smo dobili tudi pri strani irskih jezuitov Sveti prostor (angl.= Sacred Space),[364] nakar smo začeli razmišljati, kako bi jo poimenovali pri nas. Tako je nastala Duhovna oaza – kraj, kjer obiskovalec najde moči za obveznosti, ki ga čakajo čez dan, in kraj, kjer se po napornem dnevu lahko osveži. Duhovna oaza naj bi v puščavo interneta, ki nima globje vsebine, prinesla smisel in upanje – podobo in glas Jezusa Kristusa.[365]

Na 1. adventno nedeljo (28. novembra 1999) je tako zaživela Duhovna oaza. Obiskovalec oz. molivec na njej najprej sreča pozdravne besede, potem pa ga odprta vrata vabijo naprej, kjer se sreča s povabilom, naj vstopi in moli. Vsak teden bogati stran druga sličica iz narave.

Duhovna oaza je zamišljena kot stran, ki ponudi obiskovalcu odlomek iz dnevne božje besede (berila, psalma ali evangelija), ki ga spremlja kratka molitev oz. komentar. Vsak dan v tednu ima svoj odlomek in molitev, le uvodna[366] in končna molitev (Slava Očetu) sta vedno enaki (glej Priloga 7).

Obiskovalci lahko s strani poberejo tudi Duhovno oazo v formatu PDF (Portable Data Format), kjer dobijo na listu A4 misli za celoten teden; možno se je tudi naročiti na tedensko prejemanje Duhovne oaze po elektronski pošti.

Na koncu je še nekaj obvestil in povezav ter elektronski naslov, kamor lahko sporočijo svoje pripombe, pohvale in spodbude (glej Priloga 9).

Iz odzivov na Duhovno oazo in statistike obiskov je razvidno, da stran večinoma obiskujejo zaposleni med delovnim časom (med odmorom).

8. oktobra 2000 je bila predstavitev Duhovne oaze v oddaji Obzorja duha na Televiziji Slovenija.

5.1.3 Asiški križ – duhovne vaje (ofm.rkc.si/dv/)

Po izredno pozitivnem odzivu na delovanje Duhovne oaze smo začeli razmišljati, kaj bi še lahko ponudili na internetu. Bili smo v jubilejnem letu in porodila se je ideja, da naredimo duhovne vaje na internetu. V sredo 4. oktobra 2000 smo začeli z duhovnimi vajami na internetu, ki so bile sestavljene iz 24 meditacij ob sliki Križanega pri sv. Damijanu v Assisiju (odtod tudi ime Asiški križ). Besedilo meditacij je bilo povzeto po knjižici Davanti a te nel segno della Croce (Pred teboj v znamenju križa), ki jo je pripravila frančiškanska skupnost iz kraja Cermenate, izdala pa Edizione Biblioteca Francescana[367] iz Milana.

Na začetku nas pričaka povabilo na duhovne vaje na internetu, da stopimo pred ikono Križanega, da bi spoznali, čigava ikona smo mi. Najprej so kratka navodila glede poteka duhovnih vaj (predvideno je, da eno meditacijo premišljujemo en teden, nova pa je izšla vsak petek vse do 22. marca 2001), sledi pa slika s pripadajočo meditacijo.

Duhovne vaje je opravljal (in jih še opravljajo) vsak sam in obenem skupaj z drugimi, saj je bila dana možnost, da si vsakdo zapisuje svoje odzive na premišljevanja in si jih shranjuje, ali pa jih celo podeli z drugimi udeleženci (glej Priloga 10).

Na koncu rednega dela duhovnih vaj (te namreč še vedno trajajo), je bilo organizirano tudi srečanje v živo vseh udeležencev. Zbrali smo se na Rožniku v cerkvi Marijinega obiskanja, kjer smo imeli krajše bogoslužje.

5.2 Izzivi v prihodnosti

Opogumljeni s pozitivnimi odzivi na Duhovno oazo in Asiški križ načrtujemo še naprej: Kaj bi še lahko ponudili na internetu? Tako smo postavili največje jaslice, saj so bile vidne po vsem svetu (s pomočjo interneta),[368] že prej je nastal križev pot,[369] letos pa smo ponudili kratka šmarnična razmišljanja...[370]

Zavedamo se praznine, ki še vedno obstaja: strani za najmlajše in mlade.

5.2.1 Strani za najmlajše

Duhovna oaza in Asiški križ namreč za otroke nista najbolj primerna, ker sta zanje še pretežka, zato nameravamo pripraviti interaktivne zgodbe o sv. Frančišku.

Ideja je zaenkrat še v povojih, strani pa bi omogočale, da bi otroci sami nadaljevali začeto zgodbo iz Frančiškovega življenja. Tako bi vsak napisal svojo zgodbo, ki bi jih na koncu vse objavili, morda tudi v tiskani obliki pri založbi Brat Frančišek...

5.2.2 Strani za mlade

Tudi za mlade, ki še potrebujejo vodstvo, Duhovna oaza in Asiški križ nista primerna. Njim bi ponudili možnost, da sami vprašajo, če jih kaj teži, če so v dvomih... Nastala bi stran Zakaj?, kjer bi lahko dobili odgovore na pereča vprašanja.

Dobili bi svoj kotiček na internetu, kjer bi se počutili svobodne, kjer bi lahko vse vprašali, ne da bi jim bilo treba razkriti identiteto.

5.2.3 e-Kapela

Naslednji podvig je širše narave in bi v bistvu spravil pod eno streho dosedanje projekte (Duhovna oaza, Asiški križ, križev pot, šmarnice, jaslice) in vključil tudi nove: molitvene namene, rožni venec in virtualno meditacijo.

5.2.3.1 Molitveni nameni

Molitvene namene sem srečal že po nekaterih drugih straneh, njihovo bistvo pa je v tem, da se ustvarja občestvo. Uporabnik namreč napiše neki namen, po katerem potem molijo vsi naslednji obiskovalci oz. se namen pošlje v posamezne redovne skupnosti, kjer nato molijo v ta namen. Kot že rečeno, se tudi na tak način tke občestvo, sprva mogoče zgolj elektronsko, ki pa se lahko razraste v resnično.

5.2.3.2 Rožni venec

Rožni venec naj bi bil sestavljen na klasičen način (trije deli po 5 desetk), pri vsaki Zdravamariji pa bi bila misel glede na desetko in del. Molivec bi s klikanjem polzel prek ilustriranih »jagod« rožnega venca.

Ta stran bi bila primerna zlasti za tiste z dostopom prek najete telefonske linije ali kabla.

5.2.3.3 Virtualna meditacija

V uvodnih besedah virtualne meditacije smo zapisali: »Virtualna meditacija je molitveni kotiček na internetu, ki je namenjen vsem, ki ste na delovnem mestu, doma ali kje drugje in nimate možnosti za evharistično adoracijo. Virtualna meditacija ni evharistična adoracija, je pa način molitve, ki pomaga k notranji zbranosti in češčenju Jezusovega Telesa. Slovenski frančiškani Vas vabimo, da se nam pridružite v molitvi za mir in spravo med vsemi ljudmi.«[371]

Po uvodnem znamenju križa se nam prikaže slika, ki prikazuje izpostavljeno Najsvetejše in kratko molitev, ki jo je molil tudi sv. Frančišek: »Molimo Te, presveti Gospod, Jezus Kristus, tukaj in po vseh Tvojih cerkvah, ki so po vsem svetu, in Te hvalimo, ker si s svojim svetim križem svet odrešil« (FOp 5).

Sledi meditacija ob sliki, ki se sklene z molitvijo Slavaočetu.

naprej>>>