 | 1. UVOD
|  |
"Najprej pa se mora
oznaniti evangelij vsem narodom"
(Mr 13,10).
"Svet ni eden, svetova sta dva."[2]
Res je tako, bi lahko pritrdili vsi, ki imajo dostop do svetovnega spleta. Človek se nekako odklopi od tega sveta in se priklopi na čisto nov svet; svet, v katerem ne veljajo kakšna posebna pravila; svet, kjer je vsakdo sam svoj gospodar. Vsaj tako si mislimo...
Internet je širno področje, kjer se srečujemo z različnimi ljudmi, spoznavamo njihove nazore, prepričanja, ali pa jim sami predstavimo svoje. Lahko bi ponovili za papežem Janezom Pavlom II., da je internet novi forum[3] - kraj, kjer drug drugemu predstavljamo svoje ideje, širimo evangelij.
V tej nalogi bi rad pokazal ravno to: Kako je lahko internet sredstvo evangelizacije? Najprej bom seveda pokazal, kaj je to evangelizacija, na kakšne načine jo lahko izvajamo...
Evangelizacijska sredstva so lahko različna: od oznanjanja z govorom (pridige), ali različnimi drugimi sredstvi, predvsem množičnega obveščanja kot so tisk, radio, televizija... Posebej se bom v tej nalogi posvetil elektronskim medijem (radio, televizija, internet) in njihovi vlogi pri evangelizaciji.
V drugem delu se bom osredotočil na samo sredstvo - internet. Kaj je, kako deluje, čemu je namenjen. Ustavil se bom tudi pri novem dokumentu Etika na internetu[4] in pokazal, kje so meje interneta.
Cerkev in internet[5] je prav tako nov dokument, ki mi bo pomagal pri predstavitvi delovanja Cerkve, tako svetovne, kot slovenske, na internetu. Ustavil se bom tudi pri zavetniku interneta - sv. Izidorju Seviljskem. V prilogi bom poskušal podati kar najbolj pregleden seznam vsakovrstnih katoliških pa tudi drugih povezav, ki koristijo pri študiju teologije.
Zadnje poglavje sem namenil analitični predstavitvi delovanja slovenskih frančiškanov na internetu. Kako so se razvijale njihove strani od informativnih, molitvenih do duhovnih vaj na internetu... Pogledal bom tudi v prihodnost, kakšni izzivi nas še čakajo in kako se z njimi soočiti.
Ta diplomska naloga naj bi torej pokazala, kako pristopiti k evangeliziranju interneta in kako internet uporabiti kot evangelizacijsko sredstvo.
Nekdaj si ne bi nihče mislil, da more razmišljati, kaj šele pisati o stvareh, ki se jih ne da otipati. Pa vendarle so vedno govorili o Bogu, vremenu, volji, razumu...
Tudi niso nikdar pomislili na to, da bi mogli svoje misli ujeti v znake, govorico, jezik. Pa vendarle poznamo toliko knjig.
Imamo tudi internet oz. medmrežje, cyberspace...[6]
Kje je?
Težko ga je otipati, v bistvu se ga ne da.
Težko ga je vsega zaobjeti. V bistvu se vedno bolj širi.
Jaz pa sem vedno isti. Človek. Sem tukaj in sedaj, v realnosti ali v virtualnem svetu. Vedno sem jaz tisti, ki se odločam, kaj bom naredil.
Živim torej eno življenje, življenje, ki mi ga je podaril GOSPOD, ki je "ustvaril nebo in zemljo" (1 Mz 1,1).
Zato lahko rečemo samo:
"Svet je eden, ni dveh svetov!"
naprej>>>