Pet evrov

Člani narodnega sveta Frančiškovih otrok in mladine smo se minuli petek podali na zanimivo pot po deželah nekdanje Jugoslavije.

Najprej smo se podali v Dalmacijo do Dubrovnika, kjer smo občudovali veličastje starega mesta. Naslednji dan nas je pot vodila v Hercegovino, kjer smo si ogledali Međugorje in Mostar. Vreme je bilo prijetno toplo, kamnita, z grmičevjem porasla pokrajina pa je vzbujala nekakšno strahospoštovanje.

V svetišču Kraljice Miru smo bili pri sv. maši v angleškem jeziku. Vsako uro se obhaja sv. maša – v različnih jezikih – nemškem, angleškem, italijanskem in seveda tudi v drugih, cerkev pa je vedno nabito polna. Srečali smo se s predstavniki hercegovske FRAME in obiskali še Cenacolo – skupnost odvajajočih se od mamil.

V Mostarju smo se srečali z zanimivo "mafijsko" izkušnjo. Ko smo parkirali, je k nam pristopil možakar, ki se je ponudil, da nam razkaže mesto in nas opozoril, da na mestu, kjer smo parkirali ni najbolj varno …

Kaj smo hoteli drugega, kot da smo mu sledili do varnejšega mesta, ki pa smo ga morali seveda tudi plačati – 5 €. Res je bilo drago, je pa bil zato pred našim kombijem "varnostnik", ki ga je branil pred morebitnimi nevšečnostmi. Ogledali smo si znameniti most, ki je bil med vojno poškodovan, sedaj pa stoji v vsej svoji lepoti.

Nadalje nas je pot vodila v Sarajevo, kjer smo si seveda ogledali Baščaršijo in poskusili specialitete čevabdžinice Željo 1, za katero pravijo da je najboljša v Sarajevu. Pokukali smo tudi v katoliško stolnico in v staro pravoslavno cerkev, v mošejo pa si nismo drznili stopiti.

Čas nas je že močno priganjal, zato smo se podvizali na pot proti Jajcu,1 kjer smo se srečali z bosansko FRAMO. V minuli vojni je bilo mnogo uničenega, vendar frančiškanska cerkev in samostan že dobivata novo podobo in se obnavljata.

V nedeljo dopoldne smo sodelovali pri župnijski maši za otroke. Čeprav so neprestano govorili o tem, koliko ljudi je zapustilo domove in odšlo iz mesta, je bila vendarle kripta nove cerkve nabito polna.

Kmalu smo se poslovili in odšli naprej proti Banja Luki, zaradi popravila ceste po obvozu skozi Mrkonjić grad. Vstopili smo v Srbsko Krajino in ob cesti so nas vse do hrvaške meje v Gradiški spremljali napisi v cirilici.2

Na Hrvaškem smo zopet ugledali in seveda tudi uporabili avtocesto, ki jih v BiH pač ni – je le hitra cesta, pa še ta je bila v popravilu.

Pred Zagrebom smo naleteli na velike kolone3 pred cestninsko postajo, ki je kasneje narasla celo na 13 km!!!

Po nekaj nehotenih krogih okoli hrvaškega sabora smo vendarle našli pot do kaptola, kjer smo se ustavili na frančiškanskem dvorišču in se srečali s hrvaško FRAMO. Fra Milan in Ana sta nam razkazala mesto in po okrepčilni pizzo smo se odpeljali proti meji, kjer smo spet padli v vrsto čakajočih na prehod meje, čakali smo spet pred Trebnjem, ko se konča avtocesta, potlej pa je šlo brez problemov. Iz Zagreba smo odšli ob 8.15, v Ljubljano pa smo prišli ob pol enih ponoči. Brez zastojev bi to pot opravil v dveh urah.

Ob koncu lahko zapišem, da je bilo enkratno.

1. mestece Jajce je znano tudi po ustanovitvi srečanju AVNOJa in ustanovitvi SFRJ []
  2. še "dobro", da sem se je učil v osnovni šoli []
  3. odkrili smo učinkovit način, kako preprečiti vsiljivcem, da bi se vrinili predte. Vzameš kamero in začneš snemati. Takrat vsi postanejo mirni … Pred tem se je dobro zakleniti v avto 😉 []

12 thoughts on “Pet evrov

1. Suad Hasaniginić

Krasni posnetki.Vendar, ker ste tudi obiskali Sveto mesto, medjugorje Marijino,vendar ni fotke. Ali je mogoče prepovedano slikati?

2. Martinovo

ja, te z awti napolnjene ceste so čedalje wečji problem. Upam, da danes na martinovanju ne bo prevladala strast in vino, saj rek In Wino Weritas velja le za tiste, ki veliko pijejo, za alkoholike.(saj veste Alter/ego, Jung Carl).Za alkoholike je Alter v bistvu Ego, ker le takrat povedo ali naredijo tisto kar so w resnici.

3. br. Janez

@Suad Hasaniginić:
    Sedaj sem dodal še sliko iz Međugorja. Seveda se sme slikati tudi tam.

@Martinovo:
    Žal veliko voznikov ne zna presoditi, kdaj so preveč popili. :joj Povezavo na “tvojo” stran sem pa odstranil -ni bila primerna.

4. Dajana

za 1tastar: ej, ful dobr blog maš.Maddona, si razgledan za vse sorte.Tist, da se si enkat napil, mi pa ni ušeč, a veš, pa še gin si pil.To je po naše brinjevec.Brinjevec pa vemo kaj dela.Sprošča razne mišice.(?!)Drugič poskusi koruzno žganje, npr.whiskija, hruškovo pleterco, pa kakšen canabis si privošči. Izkljućno zaradi RESEARCHA.Ciao.Pa še nekaj…kaj pomeni tastar v španščini?

5. tehnik K.

ja res je.Kje je pa tastar? Madona, že emaili ga tako prestrašijo, da pomišlja na kap.Res pa je folk, da danes vse sorte dobivaš na bloge in maile.Sploh škoda pisat, ne? enlarge your pen is, etc.jest mam 150 takih na yahooju. Ampak slike so res lepe, Laurena.

6. br. Janez

@1tastar:
    No, bilo je več dejavnikov, da nismo vstopili: mudilo se nam je, bili smo moški in ženske, bilo je ravno v času molitve.

@Laurena:
    Nisem bil kaj posebno pozoren na to, koliko in kaj gradijo. Je pa kar nekaj možnosti za prenočišča in vse je večinoma zasedeno.

@Yo Man:
    Prva slika je bila slikana ob obali, med vožnjo od Makarske proti Dubrovniku.

@Dajana:
    Se mi zdi, da v Sloveniji veliko posameznikov dela “research” o pitju raznoraznih alkoholnih pijač, med katerimi je, žal, tudi veliko mladih. :joj