Dejavno sodelovanje

V prihodnjih dneh bom z vami1 v okviru priprave na Slovenski evharistični kongres razmišljal o »pogojih za dejavno sodelovanje« pri zakramentu evharistije. Najprej si poglejmo, kaj pomeni »dejavno sodelovanje«.

Drugi vatikanski cerkveni zbor glede sodelovanja pri mašni daritvi naroča: Zavestno, pobožno in dejavno naj bi sodelovali pri svetem dogajanju.

Kako naj pri evharistični daritvi, ki je ponavzočitev Jezusove daritve, dejavno sodelujemo. Mar se ni on za nas daroval enkrat za vselej? Ali naj tudi mi darujemo svoje telo in kri?

Taka in podobna vprašanja bi se nam lahko zastavila ob premišljevanju o tem, kaj pomeni dejavno sodelovati pri svetem bogoslužju.

Za lažjo predstavo dejavnega sodelovanja si vzemimo primer kruha. Kako pridemo do kruha? Potreben je dolg proces priprave. Najprej je treba zorati zemljo, v katero potem lahko posejemo pšenico, ki mora dozoreti. Na vrsto pride žetev in mletje v mlinu, da dobimo moko iz katere lahko zamesimo testo. Testo damo v peč in dobimo kruh primeren za jed.

Danes se ustavimo pri prvem koraku: oranje zemlje. Za oranje zemlje potrebujemo veliko stvari – od kosa zemlje do orodja s katerim si pomagamo pri oranju – plug. Včasih so delo opravljali na roke – z motiko, kasneje so si omislili pluge z živalsko vprego, še kasneje je plug vlekel traktor. Dandanes poznamo večvrstne pluge, s katerimi lahko naenkrat izorjemo več brazd.

Podobno je z dejavnim sodelovanjem.

Potrebno je vzpostaviti primerno okolje, ki bo omogočalo dejavno sodelovanje ljudi z najrazličnejšimi sposobnostmi. Priprava in oblikovanje sodelavcev je lahko zelo podobno oranju, saj je treba v ljudeh okoli sebe poiskati njihove talente in sposobnosti, ki so velikokrat zelo skriti. Počasi jih je treba izluščiti in jim dati priložnost, da se izkažejo. Nekaterim gre tovrstno iskanje talentov zelo hitro od rok, drugi pa so bolj okorni in zaupajo le lastnim rokam in motiki.

Za dejavno sodelovanje širšega kroga ljudi je torej v prvi vrsti potrebna večja odprtost duhovnikov, kot glavnih animatorjev oz. navduševalcev v župniji.

Poslušaj:

1. Duhovna misel na Radiu Ognjišče. []