Adventni čas

Z jutrišnjo 1. adventno nedeljo vstopamo v adventni čas, s katerim se bomo pripravljali na Jezusov prihod, na praznik Jezusovega rojstva – božič.

Ob tem je v navadi priprava adventnega venca, ki ima bogato simboliko.

Liturgični adventni venec ima simbolični pomen:
–    je okrogel, kar pomeni popolnost, večnost, nima ne začetka ne konca
–    zimzelene veje nam govorijo o življenju, ki prihaja med nas.
–    Zelena pomeni upanje, da bo tema premagana.
–    4 sveče, ki so lahko samo v vijolični ali beli barvi (vse drugo so adventni okraski na pa adventni venec)

SVEČE imajo posebno simboliko:
1.    vsaka od njih predstavlja 4 mejnike (stvarjenje, učlovečenje, odrešenje, konec sveta)
2.    predstavljajo 4 strani neba: S, J, V, Z, – pomeni, da učlovečenje Kristusa ni samo stvar tistega konca sveta kjer je bil rojen, ampak za ves svet.
3.    predstavljajo 4 letne čase: pomeni, da je Kristusovo rojstvo pomembno za vse čase)
4.    predstavljajo človekovo življenje (z rojstvom, kot bi prižigali svečo – vsak trenutek je manjša, vedno smo bližje svojemu koncu, opozarja nas, dobro izkoristimo čas)

Sveče prižigamo tako, da začnemo z eno potem z drugo in tako naprej, kar pomeni, da je vedno več svetlobe, ko se bližamo rojstvu Jezusa Kristusa, čim bližje smo Bogu tem več je svetlobe tudi v naših življenjih.

Adventni venci morajo biti brez okrasja, da pride vsa ta simbolika do izraza, drugače se pravi pomen zakrije.

5 thoughts on “Adventni čas

1. Lucija

Zapis iz prve roke… Hvala zanj. Me pa nekaj zanima: zakaj samo bele in vijolične sveče… da bom znala predati vedenje svojim otrokom in vnukom…
    V redu, vijolična mi je tudi logična, ker je v tem času tudi duhovniška oprava vijolična… A zakaj le bele poleg njih??? Če je tako, zakaj so potem danes v naši farni cerkvi prodajali tudi rdeče? In venčke z rdečim okrasjem?
    In kaj bi bilo lahko narobe z mojimi svečkami v zlati barvi? A ne gre le za Svetlobo?
    Bom hvaležna za odgovor.
    S pozdravi v adventni čas. Miru in spokojnosti želim.

2. Aleš Čerin

Janez, hvala za tale odlični opis simbolike adventnega venca. Tako kot vse reči smo ljudje (trgovci, pa tudi mi kristjani) tudi adventni venec navesili z raznimi kiči, ki odvračajo pozornost od bistva.

Ali lahko naredim C/P članka na našo farno stran (s pravilnim citiranjem seveda)?

3. br. Janez Avtor prispevka

Še en pogled na razlago adventnega venca:

Sicer pa, adventni venec je k nam prišel v času okupacije, poznali pa so ga prej že na Koroškem. V knjigi Pod vernim krovom, p. Metoda Turnška iz leta 1943 (izšlo v Ljubljani), se na str. 9 omenja le kot navada v Ukvah v Kanalski dolini, na str. 10 pa je narisan in je napisano Adventni venec na Koroškem.
    To ni neka stra slovesnka navada…, je pa danes postala del naše kulture kot je valentinovo, z razliko – eno smo dobili od Nemcev, eno pa od Američanov….
    So pa seveda zornice ob jutrih, rožni venec pa ob večerih, pa običaj Marijo nosijo – nekaj domačega, pa žal izgubljenega….
    Nemci na adventni venec dajo tri vijoličaste sveče in eno lila (tretja adventna nedelja), ponekod pa dajo na sredino belo svečo – predvem v protestantskem svetu in jo prižgejo na božič.

4. Pingback: To in ono iz mojega sveta » Stojan Adašević